Nie igraj z ogniem. Sprawdź ubezpieczenie domu od pożaru

Ponad 126 tysięcy pożarów strażacy ugasili w całej Polsce w 2016 roku – czytamy w statystykach Krajowego Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności. To aż 346 interwencji dziennie! Skala tego zjawiska jest tak duża, że nie ma wątpliwości, iż warto zapewnić sobie i bliskim ubezpieczenie domu od pożaru. I to nie byle jakie.

Ponad 35 powodów i nieodżałowane skutki

Inspektorzy nie podają, ile spłonęło mieszkań, ile domów, fabryk, czy lasów. Co ciekawe, sklasyfikowali natomiast ponad 37 powodów, dla których dochodzi w Polsce do pożarów. Ten tragiczny ranking otwiera nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem, a w tym podpalenia wywołane przez niedogaszone papierosy. Na czele listy są także uszkodzenia urządzeń i instalacji elektrycznych, a także nieprawidłowe działanie lub niewłaściwe korzystanie z ogrzewania.

Widać więc wyraźnie, że obok pożarów spowodowanych oczywistą winą człowieka, są także takie, na które nie ma on wpływu. Piecyk, który służył dobrze wiele lat, może w nocy przestać działać i stanąć w płomieniach.  Rozsądnie jest więc wykupić ubezpieczenie mieszkania zapewniające ochronę przed skutkami nagłych losowych zdarzeń, które mogą doprowadzić do poważnych strat finansowych.

Jak wybrać ubezpieczenie od ognia?

Kluczem jest szczegółowa analiza warunków ubezpieczenia, potrzeb oraz określenie swoich realnych możliwości finansowych. Ubezpieczenie mieszkania lub domu może chronić wyłącznie konstrukcje budynku wraz z drzwiami i oknami, ale polisa może objąć także ruchomości: m.in. sprzęty elektroniczne, meble, dokumenty. Ubezpieczenie od ognia może objąć także obiekty przynależące do nieruchomości jak m.in. garaż czy piwnicę, ale także np. antenę satelitarną i panele słoneczne.

Po drugie: należy szczerze określić sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela w razie pożaru. Bywa, że ubezpieczający decydują się na zaniżenie tej kwoty, by tym samym obniżyć o kilkadziesiąt złotych wysokość składki na ubezpieczenie. Warto się nad tym dwa razy zastanowić. W razie pożaru środki wypłacone przez ubezpieczyciela mogą bowiem nie wystarczyć, by pokryć wszystkie szkody, a po np. kilkadziesiąt tysięcy złotych trzeba będzie sięgnąć z własnej kieszeni.

Przed wyborem ubezpieczenia od ognia należy także sprawdzić ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Może się bowiem okazać, że warunkiem wypłacenia odszkodowania jest wykazanie, że w mieszkaniu były zainstalowane sprawne czujniki dymu. A jeśli ich nie będzie, ubezpieczony będzie musiał poradzić sobie sam.

Zadzwoń. Pomogę wybrać dobre ubezpieczenie.

Leave A Comment