Grunt to opłacalna inwestycja na przyszłość

Wybór właściwego sposobu zainwestowania pieniędzy to klucz do zapewnienia bezpiecznej przyszłości dla siebie i bliskich. Fundusze inwestycyjne wymagają wiedzy, lokaty bankowe nie przynoszą już takich zysków jak kiedyś, a złoto wymaga szczególnej ochrony. Uwagę inwestorów zaczynają więc przyciągać grunty. Zwłaszcza że ich wartość dynamicznie rośnie, w ostatnich latach nawet o ponad… 700 procent! Jednak żeby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny gruntu, warto także zastanowić się nad wyborem akceleratora inwestycyjnego.

Inwestycja inwestycji nie równa

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – wzrost przeciętnej wartości hektara w latach 2004-2016 wyniósł 476 proc. Inwestycja w lokaty czy obligacje nie przyniosłaby nawet połowy tego wyniku. Z kolei wartość złota w podobnym okresie wzrosła o 250 procent, co też jest oczywiście wynikiem bardzo dobrym, ale nie tak jak inwestycja w grunty. Zwłaszcza na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Bo tam, jak podaje GUS, wzrost przeciętej wartości hektara w latach 2004-2018 wyniósł aż 713 procent.

Mazury niezwykle atrakcyjne

Trudno się dziwić. W końcu „Mazury, cud natury”. To rejon dzikich lasów pełnych zwierząt i jednocześnie licznych zabytków, w tym m.in. imponujących zamków krzyżackich. W pobliżu są też miasta z dobrą infrastrukturą dla biznesu. A przede wszystkim – Mazury to tysiące jezior, w tym m.in. urokliwe i wciąż kameralne Kiersztanowskie, Narie, Roś i Juksty. Jest to więc rejon rozwijający się, dobry i do życia, i do inwestowania np. w turystykę.

Zresztą warmińsko-mazurskie już zaczęło przyciągać pierwszych inwestorów, a w regionie dostępne są oferty sprzedaży gruntu pod inwestycje. Na razie, bo popyt rośnie, a liczba działek jest ograniczona. Z tego powodu można mieć pewność, że wartość inwestycji w grunty może mieć tendencję wzrostową jeszcze długie lata. Transakcja jest bezpieczna, ponieważ ziemia jest zabezpieczona prawem własności potwierdzonym przez akt notarialny. Grunty są też odporne na wahania cenowe, nagłe zmiany koniunkturalne i inflację. A w razie nagłej potrzeby, działkę można sprzedać nawet na drugi dzień.

Czas to pieniądz

Sprawa zakupu gruntu wydaje się prosta. Jest jednak kilka kwestii, które trzeba rozważyć. Po pierwsze: wybór terenu inwestycyjnego, bo dla jego wzrostu wartości w czasie będzie mieć znaczenie położenie, bliskość atrakcji, czy dostęp do infrastruktury. Warto także poznać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą zawierać zapisy istotne dla przyszłości rozważanej inwestycji.

Grunt inwestycyjny nie powinien też leżeć odłogiem, więc warto się zawczasu zastanowić, czy jesteśmy w stanie zająć się jego rozwojem samodzielnie, czy korzystniej będzie skorzystać ze wsparcia tzw. akceleratora inwestycyjnego. Jeśli na działce planowana jest budowa domu, można skorzystać np. z oferty obejmującej szereg prac serwisowych. To m.in. doprowadzenie mediów czy budowa dróg, czyli przystosowanie działki do rozpoczęcia prac budowlanych.

Co więcej, nawet przesunięcie zabudowy działki w czasie (lub nawet chęć pozostawienia decyzji o kształcie zabudowy kolejnemu inwestorowi) nie oznacza, że terenem trzeba będzie się zajmować samodzielnie. Na rynku są bowiem dostępne oferty obejmujące m.in. pielęgnację gruntu.

W efekcie inwestor – poza inwestycją z olbrzymim potencjałem na miłą emeryturę – zyskuje także… czas. Czas, który może poświęcić bliskim, lub rozwijaniu własnych pasji i zainteresowań.

Pomogę Państwu zaoszczędzić jeszcze więcej i czasu, i pieniędzy. Doradzę w wyborze gruntu lub jego operatora, a także przedstawię szczegółowe oferty akceleratorów inwestycyjnych. Przedstawię możliwości, które pomogą podjąć najlepszą decyzję na przyszłość.

Leave A Comment