Czego spodziewać się podczas rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym?

Nie wystarczą ani rady bliskich, ani przeszperanie Internetu na własną rękę. Mnogość ofert może przytłaczać, kiedy nie wiadomo czego szukać, a ogólne warunki ubezpieczeń mogą odstraszać zawiłością zapisów. Wybór polisy to ważna decyzja, dlatego wcześniej warto umówić się na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Sprawdź, co warto wiedzieć przed takim spotkaniem.

Po pierwsze: szczerość

Podstawowa zasada brzmi – najlepsze ubezpieczenia to takie, które dopasowane są do potrzeb i możliwości ubezpieczających. Dlatego w przypadku polis indywidualnych doradca ubezpieczeniowy może zapytać m.in. o sytuację rodzinną, majątkową, stan zdrowia czy plany na przyszłość. Jeśli natomiast poszukiwane jest dobre ubezpieczenie dla firmy, rozmowa może dotyczyć m.in. szczegółów prowadzonej działalności. Wszystko to po to, by rozpoznać ewentualne ryzyka, które powinna objąć polisa.  

To więc ważne, by podczas tej rozmowy być maksymalnie szczerym. Tylko w ten sposób doradca ubezpieczeniowy będzie mógł wybrać polisę, która zapewni realną ochronę. Inne oferty będą bowiem odpowiadać na potrzeby singli-amatorów sportów ekstremalnych, inne głowie rodziny planującej zakup nowego domu, a inne pracownikom budowy lub lekarzom.

Warto przygotować się także na pytanie o sumę miesięcznych wydatków. Pozwoli to na dokładne wyliczenie kwoty, którą bez wyrzeczeń można przeznaczyć na składkę ubezpieczenia w dowolnej formie: miesięcznie, dwa razy do roku lub co kwartał. To wyliczenie wpłynie na ogólną wysokość sumy polisy, a to jedna z kluczowych kwestii podczas wyboru oferty ubezpieczenia.

Po drugie: zadawaj pytania

Dobry doradca ubezpieczeniowy przedstawi kilka opcji polis. Będzie to wstęp do rozmowy o szczegółowych oczekiwaniach względem ubezpieczenia. Doradca będzie dążył do przestawienia każdej z ofert w szczegółach. Począwszy od wysokości składki ubezpieczeniowej, po zakres ochrony.

Dlatego, jeśli tylko pojawią się wątpliwości, warto zadawać pytania. Nawet te, które pozornie mogą wydawać się zbyt proste. Tu nie ma się czego wstydzić! Pytaj o terminologię, koszty i wyłączenia od ochrony ubezpieczeniowej. Godny zaufania doradca ubezpieczeniowy odpowie na wszystkie zadane pytania. Po to, by mieć pewność, że ubezpieczający podejmuje świadomą decyzję. I będzie zadowolony z wybranej polisy.

Po trzecie: nie spiesz się

Jeśli po pierwszym spotkaniu z doradcą ubezpieczeniowym nie wiadomo, jakie ubezpieczenie wybrać, nie podejmuj jeszcze decyzji. Przemyśl zebrane oferty i umów się na następne spotkanie. Zrób listę powodów, dla których nie możesz podjąć ostatecznej decyzji i omów każdy z doradcą. Wykorzystaj na to dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Leave A Comment